wtorek, 27 listopada 2007

Harcerstwo

Według mnie harcerstwo nie jest zwykłym "zajęciem pozalekcyjnym", ale aktywnością mającą znacznie większy wpływ na młodego człowieka niż jakieś tam angielskie, karate czy lepienie z gliny. Przede wszystkim dlatego, że jako organizacja stawia sobie za cel wychowanie. Zarówno Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP), jak i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR) pragną kształtowac dzieci i młodzież wpajając im pewien określony system wartości. W tym miejscu pozwolę sobię przytoczyc treśc Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego, które odzwierciedlają idee skautingu polskiego.

PRAWO HARCERSKIE

1. Harcerz służy Bogu i Polsce i sumiennie wypełnia swoje obowiązki.
2. Na słowie harcerza polega jak na Zawiszy.
3. Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim.
4. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata swego uważa każdego innego harcerza.
5. Harcerz postępuje po rycersku.
6. Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać.
7. Harcerz jest karny, posłuszny rodzicom i wszystkim swoim przełożonym.
8. Harcerz jest zawsze pogodny.
9. Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10.Harcerz jest czysty w myśli mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.

PRZYRZECZENIE

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Takiego człowieka chce wychowac harcerstwo. Ale jak to się ma do rzeczywistości? Jestem instruktorą harcerską i prowadzę własna drużynę, dlatego myślę, że sporo mogę powiedziec na ten temat. Na pewno nie można w tym wypadku mówic o 100% sukcesie wychowawczym. Aby ukształtowac młodą osobę trzeba miec na nią wpływ przez dłuższy okres czasu. Tak więc, w przypadku osób, które do drużyny przyjdą na krótki okres czasu nie może byc mowy o zakorzenieniu docelowych wartości. Z własnego doświadczenia wnioskuje, że potrzeba ok. 2-3 lat by praca na tym polu miała trwalsze efekty.

Ważnym walorem organizacji skautowych jest fakt, że wychowawcami - instruktorami są ludzie młodzi, którzy łatwiej mogą stac się przykładem dla dzieciaków. Należy również podkreślic, że osoby, które podejmują się pracy z młodzieżą same zostały ukształtowane przez harcerstwo i w ich przypadku zakorzenione wartości wynikające z Prawa i Przyrzeczenia zostają już chyba na całe życie.

Celem skautingu nie jest jedynie wpojenie określonego sposobu postępowania, ale także nauka pracy w grupie, kształtowanie samodzielności oraz tworzenie trwałych więzi przyjaźni. Ale o tym w przyszłym tygodniu.

2 komentarze:

Biruta pisze...

Harcerstwo z jednej strony bardzo rozwija mlodego człwieka, z drugiej jednak Harcerze popadają w skrajności - nie wypiją nawet lampki szampana na sylwestra, czy to potrzebne poświęcenie? Z jeszcze innej strony drazni mnie gdy ktos, podając sie za Harcerza zapala papierosa i upija sie na imrezach. Moim zdaniem powinni po porstu znaleźć złoty środek, bo przeciez wszytsko jest dla ludzi. Generalnie instytucja Harcerstwa jest moim zdaniem bardzo pozytywna.

Kasia pisze...

Powiem Ci, ze tak naprawde to niewielu harcerzy popada w taka "przesade". Wiekszosc osob, ktore nie pelnia funkcji wychowawczych, a sa juz dorosle wypije cos od czasu do czasu, ale robia to z umiarem. Poza tym denerwuje mnie, ze ludzie czesto patrza na prawo harcerskie jedynie przez pryzmat ewentualnych nalogow. Sa wazniejsze wartosci, ktore niesie ze soba skauting.