wtorek, 15 stycznia 2008

Nie pij!!! To szkodzi dziecku!!!

Każda z nas pewnie będzie w przyszłości spodziewać się dzidziusia, dlatego chciałam przybliżyć trochę problem picia alkoholu podczas ciąży.
Mimo większego uświadomienia społeczeństwa, problem ten nadal istnieje i to nie tylko wśród kobiet z rodzin patologicznych ale również wśród kobiet wykształconych, które nie zdają sobie sprawy,że nawet sporadyczne picie szkodzi!!

Organizm dziecka w okresie ciąży nie ma mechanizmu obronnego, który uchroniłby go przed skutkami picia alkoholu. Łożysko nie zapewnia odpowiedniej ochrony, ani wątroba nie jest w pełni rozwinięta, by wyeliminować alkohol. Dlatego z każdym kieliszkiem wina bądź kufelkiem piwa, dziecko w łonie matki pije wraz z nią.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Nawet najmniejsza ilość może zaszkodzić, spowodować różne uszkodzenia w organizmie płodu. Według lekarzy najbardziej niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach po zapłodnieniu, gdy kobieta jeszcze nie wie, że jest w ciąży. W pierwszych 3-5 tygodniach alkohol może przyczynić się do największych uszkodzeń mózgu i układu nerwowego, a w trzecim trymestrze znacznie spowolnić rozwój dziecka.

Co może spowodować wypicie alkoholu przez kobietę w ciąży:
· poronienie lub przedwczesny poród,
· niską wagę urodzeniową dziecka
· uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży)
· zespół ADHD
· opóźnienie wzrostu
· wady serca
· wady nerek
· problemy z widzeniem i ze słyszeniem
· wystąpienie FAS-Płodowy Zespół Alkoholowy

W Polsce co roku rodzi się nawet 9 000 dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. Nawet troje dzieci na 1000 urodzeń może być dotkniętych FAS! To więcej niż rodzi się dzieci z zespołem Downa! W Polsce oznacza to 900 dzieci z FAS rocznie.Ponieważ FAS i inne zaburzenia rozwojowe będące skutkiem alkoholu są słabo diagnozowane, dzieci często pozostają bez właściwej pomocy i rehabilitacji.

By uświadomić przyszłe mamy w roku 2007 ruszyła kampania "Ciąża bez alkoholu" organizowana przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym. Patronuje jej minister zdrowia.

Uważam, że ważne jest uświadamianie nie tylko kobiet w ciąży ale i całego społeczeństwa, że nawet okazyjnie wypity drink bądź kieliszek wina działa na dziecko toksycznie. Mity o dobrym dla zdrowia działaniu jednego kieliszka wina czy o dobroczynnym wpływie ciemnego piwa na laktację zostały już dawno obalone, choć niekiedy ich źródłem nadal są sami lekarze.

Źródło: www.maluchy.pl
wiadomości.wp.pl

Brak komentarzy: