poniedziałek, 17 grudnia 2007

Odżywianie

Prawidłowe odżywianie ma istotny wpływ na rozwój młodego człowieka. Niezrównoważona dieta niekorzystnie wpływa na rozwój i zdrowie dziecka, może prowadzić do nadwagi, niedowagi lub nawet chorób takich jak anoreksja.

Dziecko w wieku szkolnym ma zwiększone zapotrzebowanie na energię ze względu na stały rozwój fizyczny, wysiłek umysłowy i dużą aktywność fizyczną, dlatego tak ważne jest by dostarczyć jego organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych) oraz zadbać o prawidłową ilość i jakość spożywanych posiłków.

Pani mgr Magdalena Makarewicz-Wujec z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie podaje pewne zasady, które warto przestrzegać. Oto one:

* Każde dziecko musi mieć rano czas na spokojne zjedzenie śniadania, gdyż jest ono najważniejszym posiłkiem dla rozwijającego się organizmu dziecka. Nie jadanie śniadania grozi obniżeniem poziomu cukru we krwi, co powoduje ospałość, kłopoty z koncentracją, bóle głowy, złe samopoczucie.
* Należy pamiętać o przygotowaniu kanapek do szkoły.
* Codziennie dziecko powinno zjeść lub wypić odpowiednik połowy litra mleka: np. kubeczek jogurtu, do tego plaster żółtego sera, pojemniczek serka homogenizowanego, kubek kefiru.
* Wielkość posiłków i ich wartość energetyczną należy dopasować indywidualnie do każdego dziecka w zależności od jego wieku, apetytu i aktywności fizycznej.
* Obiad powinien być posiłkiem najbogatszym w energię, świeżo przygotowanym, złożonym z dwóch dań. Odgrzewanie obiadów przygotowanych poprzedniego dnia nie powinno być regułą.
* Jeżeli obiad był zjedzony wcześnie, przed kolacją należy podać mały posiłek – podwieczorek. W jego skład mogą wchodzić owoce, w formie surowej lub jako galaretki i kompoty. Dodatkiem mogą być również niewielkie ilości ciasta podane z mlekiem lub jego przetworami takimi jak jogurt.
* Kolacja powinna być najlżejszym posiłkiem. Wskazane byłyby owoce i warzywa.


Piramida żywienia przedstawia częstotliwość spożywania określonej grupy pokarmów. Najwyżej umiejscowione są pokarmy, które powinno spożywać się najrzadziej, a produkty znajdujące się niżej - częściej w ciągu tygodnia.





Codziennie jedz conajmniej pięć porcji produktów zbożowych.
Zawarta w nich skrobia dostarcza energii mięśniom, a błonnik ureguluje pracę jelit.
Cztery porcje warzyw i trzy owoców zaopatrzą Twój organizm w wystarczające ilości witamin i składników mineralnych, a także błonnika.
Dwie szklanki mleka dziennie zapewniają odpowiednią ilość wapnia, a także dużo białka.
Pozostałą ilość potrzebnego białka dostarcza jedna porcja ryby, drobiu, grochu, fasoli lub mięsa.
Zalecane są oleje roślinne i miękkie margaryny.


1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, bądź aktywny ruchowo.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem kalorii
4. Spożywaj codziennie co najmniej 2 duże szklanki chudego mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także wszelkich produktów zawierających cholesterol.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy
9. Ograniczaj spożycie soli
10. Unikaj alkoholu



Źródła:
http://www.izz.waw.pl/wwzz/piramida.html
http://www.mackowy.com.pl/health_3.php

Brak komentarzy: